Přehled
Vzhledem k dopadu olova na životní prostředí je nutné zastavit jeho používání. Protože získávání a recyklace olova z desek plošných spojů je technologicky náročná a drahá, je nutné zavést takovou technologii výroby, která používání olova v elektronice nevyžaduje.
Právní pohled
V EU se již rozběhly přípravy na omezení používání olova v elektrotechnickém průmyslu. WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) nastavuje kritéria pro sběr, zacházení, recyklaci a využití elektrického a elektronického odpadu. RoHS (Restriction on Hazardeous Substances) předchází nutnost recyklace vyhozených elektrických zařízení zákazem použití nebezpečných látek už při jejich výrobě. Toto nařízení zakazuje používat např. Olovo, kadmium, hexavalent, chromium, cadmium, hexavalent chromium, samozhášecí látky na bázi halogenů. Toto budou první zákony, které přímo zakáží či omezí používání olova v elektrotechnickém a elektronickém průmyslu .
Implementace: WEEE ............... 13. srpen 2005
RoHS .......................................... 1. cervenec 2006V Japonsku se ještě neplánuje žádné omezení používání olova zákonem. Organizace JEITA (Japan Electronics and Information Technology Industries Association) nicméně vydala doporučení, že všechny hlavní společnosti by měli dokončit přechod na bezolovnatou technologii do roku 2005 a ostatní společnosti by tak měli učinit do roku 2006
Slitiny – možné náhrady olova
Základní kov : Cín (Sn)
Doplnující kovy:
1. Stríbro (Ag) : Snížení bodu tavení, lepší smáčení, zlepšení pevnosti spoje
2. Bizmut (Bi) : Snížení bodu tavení, lepší smáčení
3. Med (Cu) : Zlepšení pevnosti spoje
4. Zinek (Zn) : Nízká teplota tání, nízká cena
5. Antimon (Sb) : Zlepšení pevnosti spoje, snížení povrchového napetí pro zlepšení rozlévání a prevenci nadzvedání součástek (tombstoning)
6. Indium (In) : Snížení bodu tavení
7. Nikl (Ni) : Prevence odsmáčení
8. Germanium (Ge) : Prevence oxidaceVždy bylo zřejmé, že základním kovem bezolovnaté pájecí slitiny musí být cín (Sn) vzhledem k jeho nezávadnosti, metalickým vlastnostem, světovým zásobám, ceně, atd… Prvky, které se kombinují s cínem, přičemž hlavním cílem je dosažení bodu tavení konvenční pájecí slitiny Sn/Pb 183 ° C budou stříbro (Ag), měď (Cu), zinek (Zn), bizmut (Bi), antimon (Sb), atd. Protože pomocí kombinace pouze dvou kovů nemůžeme dosáhnout požadovaných vlastností, je nutná vyvinout kombinaci 3 a/nebo 4 kovů. Slitiny na bázi Sn-Ag, které mají nejspolehlivější metalické vlastnosti, se dělí na tři typy podle obsahu třetího kovu, Bismuth (Bi), který pomáhá snižovat bod tavení celé slitiny.
Trendy ve výběru slitiny
Níže uvedené bezolovnaté slitiny jsou nejpopulárnější a již se používaly i v praxi ve výrobě. Jednotlivá sdružení zabívající se elektrotechnickým průmyslem vydala v různých zemích následující doporučení:
Doporučení různých sdružení
Evropa (IDEALS, ITRI) : SnAg3.4 ~ 4.1Cu0.45 ~ 0.9
Japonsko (JWES/JEITA) : SnAg3Cu0.5
USA (NCMS, NEMI) : SnAg3.9Cu0.6Obecný trend
Pájení vlnou: Sn-Cu, Sn-Ag-Cu
Pájení přetavením: Sn-Ag, Sn-Ag-Cu, Sn-Zn-BiVýběr vhodné slitiny vzhledem k procesu
Slitina
Bod tání ( ° C)
Typ pájení
Vlna
Přetavení Ruční Sn-Ag
221
Vhodná
Vhodná
Vhodná
Sn-Cu
227 ~ 229
Vhodná
Nevhodná
Vhodná
Sn-Ag-Cu
217 ~ 218
Vhodná
Vhodná
Vhodná
Sn-Ag-Cu-Bi
214 ~ 220
Vhodná
Vhodná
Přijatelná
Sn-Zn-Bi
193 ~ 199
Přijatelná
Vhodná
N/A
Sn-Ag-Cu-Sb (CASTIN)
217 ~ 218
Vhodná
Vhodná
Vhodná
Metody pokovení součástekVětšina výrobců součástek plánuje kompletně přejít na bezolovnaté verze od konce roku 2005. Někteří výrobci začali take nabízet součástky s vyšší tepelnou odolností (260 ° C).
1. Plošky na DPS : pokovení zlatem, povrch SnAg3Cu0.5
2. Elektrody, ukončení,
BGA kulicky: SnAg3Cu0.5
Polovodiče : SnBi > SnCu > Sn
Pasivní součástky: Sn > SnCu > SnBi
Konektory : SnCu > Sn > AuKompaktibilita mezi jednotlivými slitinami a povrchovými úpravami
Z hlediska pájitelnosti, slitina SnAg by byla nejvhodnější pro povrchovou úpravu desek, zvlášť v kombinaci s SnAg pájkou. Nicméně, vzhledem ke snižování výrobních nákladů, technologie OSP je stale nejpoužívanější i přes poněkud horší vlastnosti v kombinaci s bezolovnatými pájkami. Pokovení slitinou NiAu se v omezené míře stale používá při výrobě počítačových nebo telekomunikačních zařízeních.
Slitina
Povrchová úprava
SnAg
NiAu
SnZn
OSP Sn-Ag
výborná
výborná špatná uspokojivá Sn-Cu
uspokojivá výborná špatná uspokojivá Sn-Ag-Cu
výborná
výborná špatná uspokojivá Sn-Ag-Cu-Bi
výborná
dobrá špatná uspokojivá Sn-Zn-Bi
uspokojivá dobrá dobrá špatná Sn-Ag-Cu-Sb (CASTIN)
výborná výborná špatná uspokojivá
Hlavní body pro zavádění bezolovnaté technologie pájení
Pájecí slitina : vzhledem k tomu, že spolehlivost pájeného spoje má největší prioritu a s přihlédnutím k dočasnému použivání bezolovnaté a klasické technologie zároveň, je nejvhodnější začít nejdřív používat slitinu SnAgCu pro bezolovnaté pájení . Vybírejte pájecí pasty s vysokou aktivační schopností a tavidla pro pájení vlnou s vysokou tepelnou odolností .
Elektrické součástky : vybírejte součástky s co nejvyšší tepelnou odolností. Oveřte před zavedením každé součástky její povrchovou úpravu. Co nejdříve ověřte, jestli součástky, které hodláte používat, jsou i ve verzi bez olova.
Pájecí zařízení : protože bezolovnaté pájení vyžaduje vyšší teploty, oveřte, že současné vybavení je schopné pracovat při těchto teplotách. Někdy je nutné zavést technologii pájení v ochranné atmosféře.